Yaşam Koçluğu nedir?

Sürekli gelişim içinde olmak, yaşam boyu öğrenmek, kendi değerlerimizi belirleyip bir plan çerçevesinde yaşamak herkesin hayalini kurduğu bir yaşam tarzıdır. Peki bu yaşam tarzını hayatımıza yerleştirmek için neler yapıyoruz? Bu yaşam tarzına ulaşmak ve gerçekleştirmek için herhangi bir yolumuz var mı?

Yaşam koçluğu nedir?

Kişinin kendini tanımasını ve gerçekleştirmesini sağlamasına ve en yüksek potansiyele ulaşmasına  yardımcı olan bir yolculuk, eğitim ve bilgilenme biçimidir. Kişide var olan potansiyelin ve hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için yapılan bir yolculuktur. Son hedef ise bireylerin hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olmak ve bireylerin hayatları boyunca kullanabilecekleri kalıcı yöntemlerle planlı bir şekilde hayatlarını ve kariyerlerini geliştirmektir.

Yaşam koçluğu son zamanlarda özellikle kariyer konusunda popüler uygulama haline geldi. Kariyer konusunda bu hizmetten faydalanan kişilerin aslında hayatlarının tümüne bakılmaktadır. Kariyerlerinde ilerleme veya ilerleyememe konularında yapılan gözlemde hayatın tamamı da gözden geçirilir. Yani kariyer hayatında  başarılı olup olmama aslında hayatın yansımasıdır.

Yaşam koçluğunda nelere dikkat etmek gerekmektedir?

İlk olarak kişinin kişisel ve sosyal gelişimlerine bakmak gerekmektedir. Yaşam koçluğu bu hususta bir destek sistemi olarak görmekte fayda vardır. Kariyer alanında veya kişisel hayatta karşımıza çıkan sorunları çözmek ve böylece gelişime yönelik bir hayat tarzı benimsemek için kullanılan yaşam koçluğu hayatımızı her açıdan olumlu yönde desteklemektedir.

Herhangi bir hizmet almadan önce her şeyin özünün kendi içimizde olduğunu bilmek gerekir. Eğer bir alanda başlangıçtan söz etmemiz gerekiyorsa her koçluk serüvenine ya da yolculuğuna ilk olarak kendi içimize bakarak başlamamız gerekir.

Kariyer veya hayatın herhangi bir alanında başarılı olmak tesadüfen gerçekleşmediği bilincinde olup, yaşam boyu öğrenmemizin başarımıza ne derece katkı sağladığını unutmamak gerekmektedir. Her daim kendimizi geliştirmeye açık olup yeniliklere ve gelecek her şeye açık olmalıyız. Zihnimizi taze tutmalı ve gelecekte olacaklara açık olmalıyız.

Sürekli değişim gösteren koçluk hizmetleri farklı alanlara ayırmak mümkündür. Bunlar:

  • Yaşam koçluğu
  • Yönetici koçluğu
  • Takım koçluğu
  • Kurumsal koçluk
  • Eğitim ve öğrenci koçluğu
  • Ebeveyn koçluğu
Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM