Yaşam Analizi Nedir?

Yaşam analizi, herhangi bir olayın biyolojik organizmalarda gerçekleşme zamanının hesaplanmasına yönelik modelin geliştirilmesi zamanında kullanılan istatistiksel daldır. Yani kaza, hastalık gibi ölümcül durumları sağ olarak atlatmaktır. Bir diğer adı da “sağkalım” dır.

İlgilenilen herhangi bir olayın gerçekleme süreci içindeki verileri analiz için kullanılan bir yöntemdir. Birden fazla deneyi mukayese ederek klinik denemeler gibi medikal araştırma veya araştırmalarında başlangıç olarak kişinin deneysel çalışmaya katıldığı an baz alınır.

Örneğin; Bir hasta ölümünü ele aldığımızda başlanılan deneyin başlangıcı hastanın ölümüne kadar geçen süre yaşam zamanını ifade eder. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey hastanın yaşam süresi olmaya da bilir. Yani bir yeni bir ilacın veya hastalıkta geliştirilmiş yeni tedavi yönteminin hasta veya hastalar üzerindeki etkileri ortaya çıkması halinde incelenebilir.

Bunun yanında farklı iki hasta grubu sağkalım süreleri mukayese edilir. Mukayeseden sonra hastalık üzerindeki oluşan etkenlerde çıkarılabilir.

Yaşam Analizi Özellikleri Nelerdir?

  • Yaşam analizi, sadece tıpta da değil sosyal hayatta, zooloji, ekonomi, botanik gibi birden fazla alanda uygulana bilmektedir.
  • Popülasyondaki bazı durumların oluşum süreçlerini kullanan yöntemler ile ilgilenir.
  • Yaşam analizlerinin yapılmasının en önemli sebebi ise uygulana çalışmaları esnasında herhangi bir sebep ile gözlem dışı kalmış yapılan gözlemlerin de içinde olduğu bir hesaplama ile analiz etmesidir.
  • Bu teknik tamamlanmış gözlem ( Araştırma sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmadan elde edilmiş gözlemdir.) ve tamamlanmamış gözlem (Kişilerin araştırma sürecinde bir sebepten dolayı araştırma sürecinin dışında kalması ile sonuca varılamayan gözlemdir.) olarak bireyleri kapsamaktadır.
  • Karşılaştırılan iki olay arasındaki sürecin uzunluğuna dayanır.
  • Analiz için yaşam süreçleri gösterilerek yaşam tablosu oluşturur.
  • Yaşam sürelerinin değişik olan etkilerden etkilenip etkilenmediğini inceler.

Yaşam Analiz Tablosu Neden Hazırlanır?

Araştırmanın veri sonuçları araştırmacının belirlediği aralıklı süre çerçevesinde değerlendirilir. Bu süre aralıklarının getireceği bazı olumsuzluklara karşı olarak Kaplan- Meier e göre baz alınan durumlar olur.

Çalışmada belirtilen süre zarfınca gözlemler günü gününe yapılması nedeniyle yaşam tablosu gerçekleşen her olayda, olayın ortaya çıkış sürelerini baz alan Kaplan-Meier yöntemi ile oluşturulur.

Yöntem %100 olan yaşamı olasılığını bu süre aralıkları ile ulaştığı yeni yüzdelik olasılık düzeyini beliritir.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM