İlişki analizi nedir?

İkili olarak ortaya çıkan enerjinin, sizin ve eşinizin haritasının ayrı ayrı psikolojik yöntemle değerlendirilmesidir. Yalnızca çiftler için yapılmaz ilişki analizi, tüm ilişkilerde bize bilgi verir. Aile üyeleri, çalışma arkadaşları, evlilik, aşk üzerine analiz yapılmakta olup özellikle evlilik ve ilişkiler konusunda tam bir rehberdir. Hatta öyle ki evlenmeden önce ilişki analizi yapmanın sağlıklı kararlar almada etkili olduğunu ve ilişkilerin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkardığını göstermektedir.

Bireyler arasında güçlü ve zayıf yönlerin ortaya çıkarılması, ilişkide karşımızdaki kişinin özelliklerine göre nelere dikkat etmemiz gerektiğini göstermektedir. Çiftlerin genel kişilik özellikleri ve ilişkinin ne boyuta ulaşacağını belirlemek ile ilgili potansiyellerin ayrıntılı şekilde incelendiği danışmanlık türüdür.

İlişki analizi nasıl yapılır?

  • İlişki analizi yapılırken ilk olarak çiftlerin doğum anı haritasına bakılır. Çiftlerin en az 6 aydır birlikte olmuş olmaları gerekmektedir. Kişilik özellikleri ve haritadaki eş adayı, ilişkiye bakış açıları, aradıkları sevgi dilleri ve ilişkilerdeki olası sorunları için ilişki analizi yapılır.
  • Daha sonra çiftlerin ortak haritalarına bakılır. Hangi konuda birbirlerini ne kadar etkilemişler? Aralarında hangi noktalarda uyum var? İletişim potansiyelleri nasıl? Aşk ve tutku ne durumda? Cinsel anlamda uyum var mı? Duygusal olarak birbirlerine ulaşabiliyorlar mı? Birbirlerini nasıl gördüklerini çiftlerin? Ailelerin ilişkilerine bakış açılarının nasıl olduğu gibi sorular detaylı olarak incelenmektedir.
  • İlişkinin haritasına bakılarak, ilişkinin potansiyeli güçlü ve zayıf yönleri analiz edilir. Kadın ve erkeğin ilişkideki pozisyonu nedir ona bakılır ve detaylı analiz edilir.
  • Bir sonraki aşama ilişkinin yıllar içindeki değişimleri ve yıllar sonra ilişkinin nasıl olabileceği konusunda analiz yapılır. Kadın ve erkeğin yıllar sonra ilişkiyi nasıl algıladığı ve ilişkinin mücadele alanının neresi ve hangi konular olacağı detaylı bir şekilde analiz edilir.
  • İlişkideki ruhsal ve manevi bütünlüğün uyumu, ilişkinin ruhsal yönünün haritasına bakılarak analiz edilir.
  • Bütün bu aşamalardan sonra yani teknik analizler yapıldıktan tüm analizler incelenerek ilişki analizi hakkında genel bir yorum yapılır.

İlişkileri hakkında genel bir yargı edinmek isteyenler bu yazımızdan faydalanabilir.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM