Çift Ve Aile Terapisi Nedir?

Çift ve aile terapisi, kişilerin değişim ve dönüşümlerini pozitif anlamda sağlamak ve hayatlarının temel noktalarında güç kazanmaları ve daha yapıcı şekilde ilişkiler düzenlemeleri noktasında uygulanan bir terapi modelidir. Yakın ilişkilerin baz alındığı çift ve aile terapisinde eşler ve aile bireyleri arasında iletişim bozukluğu ya da farklı sebeplerden kaynaklı kopukluklar temellendirilip çözüme kavuşturulur.

Çift ve aile terapisi bireylerin diğer insanlarla kurdukları ilişkilere yönelen bir alan olarak, ruh sağlığı ve duygusal doyumlar noktasında bireyde bir farkındalık yaratmayı esas almaktadır. Özellikle eş çocuklar ve yakın aile bireyleri arasında kurulan ilişkiler kişilerin daha kaliteli bir iletişim ve ruhsal duygunluk çerçevesinde birbirine yaklaşmasını gerekli kılmaktadır. Bu noktalar üzerinden sağlanan ilişki modelleri daha doyurucu bir iletişim modeli ile şekillendirilmektedir.

Çift Ve Aile Terapisinde Amaç Nedir?

Çift ve aile terapisinde amaç, aile içerisinde ve çiftler arasında yaşanan zorlu ve sıkıntılı süreçlerin ele alınmasıdır. Aile içi çatışmaların negatif çatışmalardan pozitif tartışmalara evrilmesi temelinde bir yol haritası belirlenerek sağlıklı yönde bir iletişim temellendirmesi yapılmaktadır.

Sadece aile içi ilişkileri konu almayan çift ve aile terapisi genel anlamda kişilerin bireysel olarak pozitif yönde değişimini ön gördüğü için dış ilişkilerde yani diğer kişilerle olan ilişkilerde de pozitif değişimleri hedef alır. Bireysel sıkıntıların ve bunalım durumlarının artış göstermesi sebebi ile son zamanlarda çift ve aile terapilerinin gündemde olması oldukça dikkat çeken bir konudur.

Çift ve aile terapisi kapsamında kişilerin daha kaliteli bir hayat sürmesi, stres ve gerginlikten yapıcı bir ruh haline dönüşmesi, daha kaliteli ve sağduyulu bir iletişim sağlanması ve daha birçok konuda hem özel yaşamda hem diğer kişilerle olan yaşamı noktasında güzel bir değişim ve dönüşümü hedeflenir.

Çift Ve Aile Terapisinden Kimler Yararlanabilir?

  • Evlilikte sorun yaşayan kişiler
  • Boşanma sorunu yaşayanlar
  • Çocuk, ergen ve yetişkin ruh sağlığı hakkında yardım almak isteyen kişiler
  • Yeme bozukluğu yaşayan kişiler
  • Madde bağımlılığı yaşayan kişiler

Çift ve aile terapisi ile sorunlarını çözme yoluna gidebilir.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM